W jaki sposób można ćwiczyć pamięć z osobami starszymi?

 

Z upływem lat słabną nie tylko nasze mięśnie. Pogarszają się również zdolności poznawcze i gorzej pracuje mózg. Na aktywność mózgu ma wpływ nie tylko proces starzenia, ale również tryb życia. Wpływa to na proces zapamiętywania i może utrudnić wykonywanie codziennych nawet prostych czynności. Czy można spowolnić ten proces? Sprawdź jakie regularne ćwiczenia pamięci pozytywnie wpływają na działanie mózgu u osób starszych.

Spis treści:

  1. Szachy, warcaby i gry towarzyskie
  2. Nowoczesna technologia i internet
  3. Kurs technik zapamiętywania dla seniorów

Szachy, warcaby i gry towarzyskie

Gry planszowe to jedna z najprostszych metod ćwiczenia pamięci. Dostarczają dodatkowo mnóstwo rozrywki. Jedną z takich gier znaną od setek lat są szachy. Uczą strategi i planowania. Gra w szachy rozwija mózg zwłaszcza u najmłodszych, ale u starszych osób stymuluje go do wysiłku i pracy. Z tym organem jest podobnie jak z mięśniami. Do poprawnego działania potrzebny jest trening. Gra w szachy nie tylko pozytywnie wpłynie na pamięć. Będzie też świetną okazją do spędzenia czasu z najbliższymi, którymi zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele czasu. Innym rodzajem gry znanym od lat są warcaby. Opierają się na prostszych zasadach i mogą być lepszym wyborem niż szachy. Na rynku znajdziemy też mnóstwo gier towarzyskich wpływających na koncentrację i trenujących pamięć. Rywalizacja jest dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na mózg.

Nowoczesna technologie i Internet

Wielu seniorów korzysta z internetu i posiada smartfony. Tę technologię można wykorzystać do aktywizacji mózgu. Znajdziemy wiele aplikacji i gier, których zadaniem jest poprawa pracy mózgu. Nie muszą to być programy specjalnie stworzone dla seniorów. Równie dobrze sprawdzą się aplikacje przeznaczone dla kilkuletnich dzieci. Zapamiętywanie symboli, dopasowywanie słów i kształtów albo kolorów. Taka zabawa poprawi pamięć i koncentrację.

Kurs technik zapamiętywania dla seniorów

Świetną propozycją dla osób starszych jest kurs technik pamięciowych. Można z nich skorzystać w wersji on-line lub stacjonarnie. Seniorzy często spędzają czas sami i przed telewizorem. Szkolenie w większej grupie pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Kurs technik pamięciowych to szkolenie dedykowane dla starszych osób ze specjalnie ułożonym programem. Seniorzy trenują tam podstawowe techniki pamięciowe takie jak: Mapa Myśli, Technika Słów Zastępczych, Łańcuchowa Metoda Zapamiętywania, Pokój Rzymski i wiele innych. Tego rodzaju ćwiczenia rozwijają pamięć, koncentracje i aktywizują mózg. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie.