Jak poprawić pamięć – kilka przydatnych sposobów

Wraz z wiekiem wszyscy zaczynamy zauważać pojawiające się problemy z zapamiętywaniem. Może poszedłeś do salonu i nie pamiętasz, dlaczego lub nie możesz sobie przypomnieć znajomego imienia podczas rozmowy? Możesz nawet przegapić spotkanie, ponieważ wymknęło ci się to z głowy. Pomijając zaburzenia i choroby mózgu, problemy z pamięcią wynikają z ilości informacji, jaka do nas dociera i jaką musimy przetworzyć oraz brakiem umiejętności skupienia. Jest kilka sposobów i strategii, które wyostrzą i poprawią nasz zmysł zapamiętywania.

Spis treści:

  1. Używaj wszystkich zmysłów
  2. Oszczędzaj swój mózg
  3. Twórz mapy myśli
  4. Kursy zapamiętywania i szybkiego czytania

Używaj wszystkich zmysłów

Twój mózg jest „leniem”. Filtruje informacje docierające do niego i te mało istotne odrzuca. Im więcej zmysłów zaangażujesz w proces zapamiętywania, tym bardziej dasz znak mózgowi, że dana informacja jest ważna i trzeba ją zapamiętać. Warto tu łączyć przyjemne doznania, bo takie łatwiej zapamiętujemy. Dobrym treningiem jest wąchanie dań i próba wyłapania składników, z jakich zostały przyrządzone.

Oszczędzaj swój mózg

Jeśli nie musisz używać mózgu do zapamiętywania takich rzeczy, jak położenie kluczy czy godziny spotkania to lepiej skupisz się na nauce nowych i ważnych rzeczy. Korzystaj z kalendarzy, plannerów, list zakupów. Teraz każdy ma przy sobie wielofunkcyjny smartfon. Wykorzystaj go jako kalendarz i notes. Klucz do auta czy okulary trzymaj w jednym, wyznaczonym miejscu. Pozbądź się bałaganu z biurka. Dzięki takim działaniom twój mózg skupi się na przyswajaniu nowych, ważnych informacji, a ty też oszczędzisz czas na poszukiwaniach zagubionych przedmiotów.

Twórz mapy myśli

Mapy myśli zwiększają kreatywne myślenie. Można ich tez używać do uczenia i przyswajania nowych informacji. Technika ta najbardziej nadaje się do zapamiętywania dłuższego tekstu. Najprościej mówiąc mapa myśli to łączenie za pomocą strzałek i linii słów kluczowych zawartych w tekście, który musimy zapamiętać. Wędrując po takiej mapie, na zasadzie skojarzeń docieramy do potrzebnych informacji. Tworzyć mapy myśli nauczysz się na kursach pamięci.

Kursy zapamiętywania i szybkiego czytania

Gdy chcemy poprawić swoją kondycję, idziemy na siłownie lub basen. Dla naszego mózgu też znajdziemy takie miejsce. Jego gimnastyką i poprawą zdolności zapamiętywania mogą zająć się specjaliści na kursach zapamiętywania i szybkiego czytania. Dzięki nim można poprawić szybkość i skuteczność zapamiętywania, pobudzić myślenie kreatywne, zwiększyć wyobraźnie i koncentracje. Na kurach dostaniemy też praktyczne sposoby do wykorzystania w życiu. Warto skorzystać z tej możliwości i ułatwić sobie walkę z codziennością.