Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Regularne wykonywanie ćwiczeń, które mają za zadanie poprawić pamięć, oraz koncentrację, jest bardzo ważne. Znacząco wpływa to nawet na codzienne funkcjonowanie. To właśnie dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób dobierać sobie takie ćwiczenia i jak je praktykować, aby faktycznie przyniosło to oczekiwane rezultaty. Z całą pewnością bardzo ważna jest systematyczność. To na niej warto oprzeć swoje treningi. Zresztą nie powinno to nikogo szokować. Systematyczność jest istotna przy każdej aktywności.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na pamięć i koncentrację?
  2. Jak ćwiczyć pamięć – trening dla mózgu?
  3. Ćwiczenia na koncentrację uwagi dla dzieci i dorosłych
  4. Koncentracja uwagi ćwiczenia

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na pamięć i koncentrację?

O tym, jak zbawienny wpływ na funkcjonowanie mają prawidłowo wykonywane ćwiczenia na pamięć i koncentrację, mówi się już od jakiegoś czasu. Warto więc wiedzieć, że obecnie coraz trudniej jest się po prostu skupić. Człowiek bombardowany jest z każdej strony zbyt dużą ilością bodźców. To dlatego praktykowanie takich ćwiczeń, pozwala nauczyć się odcinania od tego, co nie służy i koncentrowania się tylko na tym, co ma realny wpływ.

Znajdź najlepsze ćwiczenia na koncentrację dla siebie!

Jak ćwiczyć pamięć – trening dla mózgu

Mózg również potrzebuje treningów i wsparcia. To dlatego tak ważne są wszelkie ćwiczenia i treningi, które go stymulują. W związku z tym na pewno warto wiedzieć, jak ćwiczyć pamięć, aby przyniosło to oczekiwane efekty. Systematyczność sprawi, że mózg będzie po prostu w lepszej kondycji i to na długie lata, a zapamiętywanie nowych informacji nie będzie już sprawiać żadnych trudności! To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku osób starszych, które jeszcze bardziej powinny dbać o swoje zdrowie i swój umysł.

Ćwiczenia na koncentrację uwagi dla dzieci i dorosłych

Ważne jest, aby takie ćwiczenia na koncentrację uwagi wykonywały, zarówno dzieci, jak i dorośli. Dzieci dzięki temu będą o wiele szybciej zapamiętywać szkolny materiał i nie będą miały takich trudności ze skupieniem się na danym zadaniu. Jakie techniki sprawdzą się najlepiej zwłaszcza w przypadku najmłodszych? Na pewno gra w memory, a także nauka na pamięć piosenek, wierszyków, czy rymowanek. Dobra zabawa i pożytek w jednym!

Koncentracja uwagi ćwiczenia

Warto wspomnieć również o tym, jak ważna jest odpowiednia koncentracja uwagi. Ćwiczenia będą w tym zbawienne. Dużą rolę odgrywają także puzzle i ich układanie. Jest to świetna rozrywka również dla dorosłych. Pozwala się wyciszyć, skoncentrować na jednej kwestii i przy okazji ćwiczyć również szybkie kojarzenie. Same plusy!

 

Przykładowe ćwiczenie na koncentracje typu ZE (znajdź element)

Ćwiczenie polega na znalezieniu na obrazku ukrytych przedmiotów. Szukane przedmioty zostały umieszczone pod obrazkiem. Przedmioty są tej samej wielkości, ale mogą być obrócone o dowolny kąt. W ćwiczeniu na koncentrację pomaga co jakiś czas przekręcenie obrazka o 90 stopni.

Przykładowe ćwiczenie na koncentracje typu „wykreślanka”

Znajdź 15 nazwisk starożytnych filozofów (→↓←↑). Nazwiska umieszczone są w poziomie w obu kierunkach i w pionie w obu kierunkach, tak jak wskazują strzałki. Przykładowe nazwisko „Platon” zostało zaznaczone już na poniższej wykreślance.

Pod wykreślanką znajduje się tabela z nazwiskami filozofów greckich do wyszukania w wykreślance. To ćwiczenie można zrobić bez patrzenia na wspomnianą tabelę. Jak już nie można znaleźć kolejnego nazwiska to można ułatwić sobie zadanie i zapoznać się z pozostałymi nazwiskami.

Lista haseł do ćwiczenia ka koncentrację typu wykreślanka – filozofowie greccy.

Imię i nazwisko Okres
Tales (z Miletu) ok. 620-540 r. p.n.e.
Anaksymander (z Miletu) ok. 610-546 r. p.n.e.
Anaksymenes (z Miletu) ok. 585-525 r. p.n.e.
Pitagoras 572-497 r. p.n.e.
Symonides (z Keos) ok. 556-468 r. p.n.e.
Heraklit (z Efezu) ok. 540-480 r. p.n.e.
Sokrates ok. 470-399 r. p.n.e.
Demokryt ok. 460-370 r. p.n.e.
Platon 427-347 r. p.n.e.
Arystoteles 384-322 r. p.n.e.
Arystarch ok. 310-230 r. p.n.e.
Archimedes ok. 287-212 r. p.n.e.
Cyceron ok. 106-43 r. p.n.e.
Seneka ok. 4 r. p.n.e – 65 r. n.e.
Marek Aureliusz 121-180 r. n.e.